Přítomnost litoměřického pivovaru
Jako mořským vlnobitím jsou často zmítány podniky na území České republiky napříč všemi odvětvími. Bohužel o jejich osudu často nerozhoduje ani tak úspěšnost a zisky, jako spíše zájmy spekulantů a byznysmenů.
Litoměřický pivovar je typickým příkladem takového podniku. Když v roce 1720 získali litoměřičtí měšťané právo várečné, byl areál pivovaru již do značné míry hotový a mohl začít produkovat zlatavý mok. Litoměřice ležely odjakživa v kraji sudetském a tomu odpovídal i první název zdejšího pivovaru – Bürgerliches Brauhaus. Důležitou roli v jeho historii hrál rok 1831, kdy získal monopol na výrobu piva ve městě, což spolu se zavedením parního provozu, vybudováním nových sklepů a nákupem chladírenského železničního vozu, umožnilo jeho expanzi nejen po severních Čechách prostřednictvím řady filiálek, ale i do Evropy a Ameriky. A tak značky jako Dominátor či Josefův Var mohly začít svou pouť třeba do Francie, kde roku 1900 získaly prestižní cenu.
Období po 2. světové válce znamenalo pro pivovar postupnou stagnaci. Ten po znárodnění jako součást různých národních podniků dospěl do období privatizace, kdy byl v roce 1995 prodán společnosti, která záhy zkrachovala a ani další prodej o rok později žádné pozitivum nepřinesl. Výstav neustále klesal a záchranu nepřineslo ani přenesení výroby piva z Děčína do Litoměřic. A tak v roce 2002 po 282 letech provozu ukončil pivovar svou činnost.
Otevřou se znovu vrata litoměřického pivovaru?
Budoucnost litoměřického pivovaru je nejasná. Část areálu byla asanována a původní provozní objekt stále čeká na svůj osud. Zatím se dočkal alespoň nové střechy. Chtělo by se říci zaplaťpánbůh, ale zda tu skutečně dojde ke znovuvzkříšení pivovarského řemesla, byť v podobě nějakého minipivovaru s omezeným výstavem, je ve hvězdách. Tak snad některá z nich přinese opět vůni pěnivého moku do těchto míst.
Redakce Press-News
Doporučuje další zajímavé články na mediích
Brilante.cz
Copywrighter.cz
Promo-clanky.cz